Drugie śniadanie do szkoły #1

Pierwszy tydzień szkoły za nami … Dla mnie ciągle nie do ogarnięcia 😉 Przedszkole, szkoła na dwie zmiany, praca, dom … jak Wy to robicie drogie Mamy ?

Moim największym wyzwaniem jest drugie śniadanie do szkoły. Mój syn jest stworzeniem płatkowo-mlecznym, pieczywo tylko na słodko, żadne inne kanapki nie wchodzą w rachubę oraz wszystko co widzi na kanapkach – pomidor, wędlina, ser itp. Warzywa tylko zielone i żółte – oczywiście takie których nie widział na kanapce 😉 Sprawa więc nie jest łatwa 🙂
W tym semestrze wylosowaliśmy trzy zmiany popołudniowe, co daje mi możliwość przygotowywania „śniadaniówki” bardziej obiadowej.

Trochę bałam się, że moje wysiłki, w postaci zdrowego II śniadania, będą wracały w plecaku do domu, szczególnie z powodu „zakazanych” smakołyków w sklepiku szkolnym. Na szczęście wychowawca zaznaczył na pierwszym spotkaniu, że w śniadaniówkach mają być kanapki a nie pączki 🙂 Cieszę się też, że pojawiło się Rozporządzenie definiujące, jakie produkty uczniowie będą mogli kupić w sklepiku szkolnym. Opinie są podzielone, ja uważam że to słuszny krok, chociaż przede wszystkim powinniśmy zacząć od:

1. Edukacji rodziców i dzieci: wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania na lekcjach biologii, podawanie przykładowych jadłospisów, zamienników, tłumaczenie konsekwencji otyłości itp.
2. Obowiązkowa godzina WF dziennie od przedszkola do liceum.
3. Kontrola sklepików szkolnych.

4. Kontrola stołówek i zewnętrznych dostawców posiłków obiadowych do szkół 

„Sklepiki szkolne i automaty to w obecnym wydaniu działalność gospodarcza, która nie prowadzi misji zdrowego żywienia, za to edukuje dzieci swoim asortymentem w miejscu edukacji. Sprzedawcy chcąc dostosować się do potrzeb i możliwości dzieci sprzedają cukierki i żelki na sztuki za grosze, tak by każdego było stać na zakup. Prześcigają się w ilości kolorowych, kuszących słodycz. Dziecko jest bardzo dumne i czuje się dorosłe, gdy może samodzielnie coś zakupić. Wprowadzenie poprawki do ustawy umożliwia sprzedaż dzieciom produktów polecanych przez IŻiŻ, wycofanie zaś produktów szkodliwych gwarantuje, że dzieci zakupią to co w sklepiku będzie, czyli artykuły zdrowe. Dziecko kupuje często dla samego faktu radości z samodzielności, brak słodyczy nie zniechęci do korzystania ze sklepików. Jako rodzice i ekonomiści uważamy, że sklepiki z owocami, orzechami, kanapkami, warzywami i sokami mają również biznesową rację bytu.
Dziecko mając ograniczony wybór – kupi to co jest.”5

 

W tym tygodniu dwa zestawy – ulubione i sprawdzone 🙂 Do każdego zestawu bidon z wodą.
Śniadaniówki wracały puste:)
Środa:
bułka wieloziarnista z miodem
maliny
orzechy nerkowca
 
 
Czwartek:
naleśniki z domowym dżemem truskawkowym
dwie śliwki
pół banana


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga

Smacznie 🙂

Konstancja

Na to wygląda 😉 Pozdrawiam!

KarolinaSnowarska

Szukam inspiracji na lunch box. Bo od października idę na studia i szukam czegoś ciekawego. Dzięki za posta, na pewno się zainspiruję 😉
Pozdrawiam
Zapraszam do mnie : http://snowarskakarolina.blogspot.com/
PS: Obserwuję i liczę na rewanż